Kilka słów o objawieniach Róży Duchownej.

Objawienia Róży Duchownej rozpoczęły się 24 listopada 1946 r. w szpitalu w Montichiari. Pielęgniarka Pierina Gilli ujrzała kobiecą postać ubraną w fioletową suknię, w której piersi tkwiły trzy miecze. Maryja prosiła o modlitwę, pokutę i ofiarę. Przy kolejnych objawieniach ukazywała się w białej szacie z trzema różami na piersiach: białą, czerwoną, złotą i prosiła o szczególną modlitwę za osoby duchowne. Życzyła sobie również ustanowienia święta ku czci Róży Duchownej. Objawienia trwały do 1976 roku.

Ostatecznie 15 sierpnia 2000 roku biskup Bresci, ks. Giulio Sanguinetti, uznał kult Matki Bożej Róży Duchownej w Montichiari.

Natomiast 7 grudnia 2019 roku w Motichiari Fontanelle zostało ustanowione Sanktuarium Maryi Róży Duchownej - Matki Kościoła.

  

Symbolika mieczy utkwionych w Sercu Maryi podczas pierwszego objawienia jest następująca:

- Pierwszy miecz oznacza według słów Matki Bożej księży i osoby poświęcone Bogu, zdradzających swoje powołanie.

- Drugi miecz oznacza księży i osoby duchowne, żyjące w grzechach śmiertelnych. Jest to równoznaczne z niegodnym odprawianiem Mszy św. i niegodnym przyjmowaniem Komunii św.

- Trzeci miecz odnosi się do kapłanów i ludzi Bogu poświęconych, popełniających zdradę Judasza. Oznacza to, że nie tylko tracą powołanie i wiarę, ale stają się nawet wrogami Kościoła, który z tego powodu ponosi ciężkie szkody.

   

W kolejnych objawieniach natomiast Matka Boża zawsze przychodziła ubrana w białą suknię i welon z trzema różami, których znaczenie jest następujące: 

Biała Róża oznacza, że Maryja jest Najczystszą Córą Ojca, jest Niepokalanie Poczętą, Stolicą Mądrości. Jest obrazem mądrości Bożej, niebiańskiego światła, nieskazitelności, ładu, mocy stwórczej, harmonii. Maryja, jako pierwsza, bierze w siebie strumień tych łask, doprowadza go do wspaniałego rozkwitu w postaci cudownej białej Róży i przekazuje go dalej swoim dzieciom.

Czerwona Róża przypomina, że Maryja jest Matką Syna Bożego, jest Bolesną Królową i Matką Miłosierdzia. Jest obrazem miłości Boga, Jego sprawiedliwości, miłosierdzia, królewskiej władzy sędziowskiej, miecza Krzyża, zbawczej Krwi Chrystusa. Maryja doprowadza ten strumień łask w postaci pełnej, krwistoczerwonej róży do rozkwitu i skierowuje go w swojej macierzyńskiej miłości do swoich dzieci, jeśli tylko otworzą się na ten strumień łask od Ucieczki grzeszników, Matki Miłosierdzia, Królowej Męczenników.

Złota Róża mówi nam o Maryi, jako Oblubienicy Ducha Świętego, Królowej Nieba i Ziemi i Matce Kościoła. Jest obrazem świętości Boga, Jego Majestatu, wszechmocy i królewskiej godności; jest zarazem znakiem Królowej Nieba i Ziemi, Oblubienicy Ducha Świętego.

   

Jedno z objawień miało miejsce 8 grudnia 1947r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w katedrze w Montichiari, podczas którego Matka Boża prosiła:

„Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała."

Zasadniczą sprawą w tych objawieniach jest przede wszystkim to: Maryja ukazuje się, jako Róża Duchowna i życzy sobie odnowy kapłanów, klasztorów i osób poświęconych Bogu. Dziś wiele dusz oddanych modlitwie, ofierze i pokucie, przepełnionych pragnieniem wypełnienia życzeń i próśb Matki Najświętszej, chce pomóc w przezwyciężaniu wielkich trudności Kościoła. Pragną oni rzeczywistej odnowy pasterzy, a przez nich także całej owczarni Chrystusowej.

 

  • 7 grudnia 1947r. Matka Boża Róża Duchowna ukazała się z fatimskimi dziećmi: Franciszkiem i Hiacyntą, prosząc o upowszechnienie praktyki poświęcenia się Jej Niepokalanemu Sercu, szczególnie w instytutach zakonnych. Co ważne pragnieniem Maryi było, aby 13. dzień każdego miesiąca stał się dniem Jej poświęconym, zwłaszcza zaś, aby 13 lipca każdego roku obchodzono święto Róży Mistycznej. Przypomnijmy, że 13 lipca to dzień objawienia, w którym ukazana została dzieciom fatimskim wizja piekła. To, co łączy Fatimę z Montichiari, ma głęboki kontekst maryjny: chodzi o to, aby ludzie lepiej poznali i pokochali Maryję, a także odmawiali różaniec i pokutowali.
  • Życzenie wybicia i rozpowszechnienia Medalionu Matka Boża Róża Duchowna przekazała Pierinie Gilli w objawieniu z 13 lipca 1947r. Medalik przedstawia Maryję także, jako Matkę Kościoła – Matkę Mistycznego Ciała Chrystusa. Z jednej strony widnieje Matka Boża z napisem Rosa Mystica, a z drugiej kościół z kopułą i napisem: Maria, Mater Ecclesiae (Maryja, Matka Kościoła). Polecając go wybić Maryja pragnęła podkreślić, że będzie on znakiem łączności z Nią, znakiem Jej Matczynej Miłości. 
  • Matka Boża objawiła się Pierinie w Białą Niedzielę po Wielkanocy w 1966r. przy małym źródle w Fontanelle. Ustanawiając to źródełko szczególnym miejscem łaski: „Mój Boski Syn, Jezus Chrystus, jest samą miłością. Przysłał mnie tu, abym nadała temu źródłu cudowną moc uzdrawiania. Na znak pokuty i oczyszczenia ucałuj ten najwyższy stopień! I każ postawić tutaj krzyż. Chorzy i wszystkie moje dzieci powinny poprosić najpierw mojego Boskiego Syna o przebaczenie, potem ucałować z miłością krzyż, a później winni zaczerpnąć wody i ją pić…”; „(…) Chcę i powtarzam to, aby wszyscy chorzy i wszystkie moje dzieci przyszły tutaj do tego cudownego źródła! Chcę ponadto, aby poszli najpierw do kościoła pomodlić się do mojego Boskiego Syna w Najświętszym Sakramencie, potem mają przyjść tutaj. Powinni najpierw podziękować Panu, że jest tak dobry i miłosierny i podarował Montichiari aż tyle miłości i łaski.”

 

Najważniejsze prośby Matki Bożej Róży Duchownej wyrażone podczas objawień to:

- Każdy 13. dzień miesiąca ma być obchodzony jako Dzień Maryjny.

- Przez 12 poprzednich dni należy przygotowywać się do niego modlitwą.

- 13 lipca każdego roku ma być dniem poświęconym czci Róży Duchownej.

- Co roku 8 grudnia w południe (godz. 12–13) ma być obchodzona Godzina Łaski dla świata. „Jeśli ktoś nie może odwiedzić kościoła, to niech się modli w południe w domu, a wówczas otrzyma za moim pośrednictwem łaski”.

- Każdego roku 13 października powinien być obchodzony jako Światowy Dzień Komunii Wynagradzających.